study-grammar

Основні правила вивчення іноземної мови

Багато людей, які вирішили серйозно освоїти певну іноземну мову, дуже хочуть якомога швидше навчитися розмовляти нею “на автоматі”: моментально розуміти співрозмовника й запросто, без довгих роздумів грамотно йому відповідати, тобто вести діалог.

Щоб цього домогтися якомога швидше й не “осягати” бажану іноземну мову роками, необхідно знати й дотримуватися вісім основних правил, які перевірені досвідом багатьох успішних поліглотів (наприклад, Стівом Кауфманом). Але, на жаль, більшість викладачів та студентів не знають про ці досить важливі правила або просто не надають їм, з різних причин, особливого значення. Однак їх недотримання зазвичай призводить до зайвої втрати особистого дорогоцінного часу, нервів і в результаті часто пропадає саме бажання продовжувати вивчення мови, так як не видно бажаного прогресу.

ПРАВИЛО 1: Завжди виділяйте й вчіть цілі фрази

У багатьох школах завжди змушували й продовжують змушувати вчити цілі списки окремих слів, які мають зовсім різні значення, деякими з яких Ви можете будь-коли скористатися.

Не будемо багатослівними, і вдаватися в подробиці цієї помилки, просто змініть метод вивчення англійської або іншої мови – перестаньте вчити окремі слова. Ви можете заперечити й сказати “Дурниці! Моя вчителька навпаки говорить, що треба вчити!”, тощо. Але носії мови не вчать свою рідну мову за допомогою заучування окремих слів. Вони вчать фрази – групи слів, які природним чином слідують один за одним. Ви можете пригадати момент, коли Ви освоювали свою рідну мову за допомогою заучування окремих слів? Навряд, а якщо і так, то тільки найпростіші слова, такі як “тигр”, “дерево”, “книга” і так далі, тобто слова, які мають одне значення.

Згідно праць деяких дослідників, вивчення іноземної мови за допомогою заучування фраз збільшує швидкість його оволодіння в 4-5 разів, ніж за допомогою заучування окремих слів. Уявіть собі, в 4-5 разів – це величезна різниця! При цьому студенти, які вчили тільки фрази, показували більш високі показники в граматиці.

Висновок: ніколи не вчіть окремі слова, за винятком тих, які мають єдине значення й входять до загального/основного словникового запасу. Ваші розмовні навички та граматика зростатимуть в 4-5 разів швидше, якщо зустрівши незнайоме слово, Ви будете виписувати його разом з цілою фразою, в якій воно знаходиться, і запам’ятовувати значення цілої фрази. В крайньому випадку, запам’ятовуйте значення даного слова саме в цій фразі – не варто запам’ятовувати всі його можливі переклади.

ПРАВИЛО 2: Не поспішайте вивчити всі правила граматики

Щоб швидко вийти на нормальний розмовний рівень, необхідно припинити вчити граматику. Це дуже важливе правило – перестати вчити граматику. Справа в тому, що граматика вчить думати (в даному випадку) про англійську, а треба навчитися перестати думати про англійську. Зараз Ви можете не розуміти, що це означає і чому не треба вчити граматику. Ні, не подумайте, що граматика не потрібна, просто не треба думати про неї кожен раз будуючи речення. Ви привчаєте себе думати про граматичні правила, коли хочете щось сказати.

Часто буває так, людина хоче щось сказати англійською та починає думати “а правильно буде, якщо я скажу ось так?” або “як же сказати те правильно, тільки слова пам’ятаю” …. і так ось думає відвівши очі вгору, і заїкаючись, будує речення. Щоб такого не було, Ви повинні відкинути ці правила й почати просто говорити, привчати себе не думати про граматику й не боятися зробити помилку. А щоб говорити не думаючи, треба запам’ятовувати фрази до такої міри, щоб вони закладалися у Вас глибоко в мозку – в підсвідомості.

Також важливо сказати. Якщо Ви щось не розумієте, наприклад, якусь фразу, то не треба засмучуватися й мучити себе питаннями типу “Що це за часовий зворот в цій фразіб, як і коли він будується?”. Якщо Ви хочете навчитися розмовляти вільно й не збираєтеся бути лінгвістом, то забудьте запитання на кшталт “Чому?”, просто завчіть дану фразу (повторюючи кожен день протягом тижня кілька разів), й незабаром помітите, що починаєте інтуїтивно відчувати як їх будувати і що це все не таке складне, як здавалося спочатку.

Щоб не розтягувати статтю, можете, зокрема, почитати відносно граматики тут: “Чи потрібно вчити граматику?”

ПРАВИЛО 3: Слухайте, слухайте і ще раз слухайте

Майже у всіх школах дуже багато часу приділяють очам: змушують читати тексти, вчити граматику. Але скільки б Ви не читали і не вчили, в реальній ситуації Ви нізащо не зможете нормально спілкуватися зі співрозмовником англійською мовою, якщо будете багато читати, але мало слухати – Ви просто-напросто не зможете вловлювати більшу частину слів співрозмовника, особливо якщо цей співрозмовник не рідний носій мови.

Замість того щоб читати, наприклад, казку – слухайте аудіоказки. Замість того щоб читати діалог – слухайте аудіозапис. Ви можете прочитати текст кілька разів, перевести його, виділити цікаві фрази, але потім ви повинні тільки слухати. Причому слухати один і той же текст кілька разів на день протягом тижня, хоча б по 30-60 хвилин в день. Так-так, саме так. Необхідно забивати всі фрази і слова, з яких вони складаються – в підсвідомість. Не треба намагатися вчити, від багаторазового прослуховування все само запам’ятається. Тільки так Ви не забудете і почнете швидко згадувати почуті в наступний раз слово чи фразу.

Висновок: слухайте і ще раз слухайте якомога більше носіїв мови. Причому слухайте одне і те ж дуже багато разів протягом тижня (і більше), щоб запам’ятати всі фрази, якісь складні звороти на підсвідомості. Не треба намагатися вчити, все одно дуже скоро забудете, якщо не почнете відразу ж використовувати завчене на практиці – просто слухайте багато раз. І дуже скоро Ви здивуєтеся, як швидко почнуть зростати Ваші розмовні навички.

ПРАВИЛО 4: Повільне заучування – “глибоке” запам’ятовування

Багато хто, починаючи вивчати іноземну мову, намагаються запам’ятати якомога більшу кількість слів за короткий проміжок часу. Саме через нетривале заучування, слова так швидко забуваються. При цьому, знаючи досить велику кількість слів, ці люди майже не можуть будувати фрази й речення, тобто не знають, як ними користуватися, так як більша частина фраз має зовсім інше значення, ніж окремі слова з яких вони можуть складатися.

Секрет легкого, вільного рівня володіння розмовною англійською полягає в глибокому заучуванні слів та фраз. Необхідно закладати слова та фрази глибоко в мозок – в підсвідомість. Тільки багаторазове повторення кожного уроку, тексту, аудіо та відео дозволить в майбутньому говорити англійською легко та вільно, без думання.

Наприклад, якщо у Вас є аудіокнига, то слухайте першу її частину (бажано, щоб її тривалість була від 3 до 15 хвилин) по 30 разів, перед тим як переходити до наступної частини. Ви можете слухати першу частину 3 рази в день, протягом 10 днів. Так, у Вас напевно будуть з’являтися думки, що таким чином Ви будете просуватися дуже повільно, але це оманливі думки – все якраз навпаки.

ПРАВИЛО 5: Вивчайте граматику слухаючи реальну англійську

У другому правилі ми радили Вам не вчити граматичні правила, не зациклюватися на них, але звичайно ж кожен, хто освоює англійську, хоче говорити на ній граматично правильно. Можливо Ви подумали, “А як мені тоді взагалі вчити граматику, якщо не має потреби вчити граматичні правила?”. Вчити граматику треба, але не тим неприродним методом, який викладають майже у всіх школах.

Як багато студентів, які досить добре знають граматику і успішно здають тести з нею і знають майже всі основні граматичні правила, неправильні дієслова … мають майже завжди одну і ту ж проблему – не вміння скористатися цими граматичними правилами в реальній розмові (якщо вони при цьому читали тільки тексти, вчили окремі слова і недостатньо часу слухали розмовну мову).

Напевно Ви згадайте себе, якщо давно вивчаєте англійську мову шкільним методом, як Ви начебто прекрасно знали (наприклад) простий минулий час, АЛЕ говорили в реальному розмові приблизно такі речі “Yesterday I GO to school”. І потім задавалися питанням, “чому коли я вдома (або, здаючи тест в навчальному закладі) у мене з простим минулому часі все нормально, але в розмові так все погано?”. Або ж дуже часто буває так, що абсолютно не в змозі нічого згадати з потрібних в даний момент граматичних правил, і в результаті з’являється “німий стан”, коли не можеш взагалі нічого сказати.

І справа тут не в Вас, а в методі запам’ятовування граматичного правил.

Щоб запам’ятати, наприклад той же простий минулий час, необхідно багаторазово прослуховувати діалоги, казки тощо, де часто використовується цей часовий зворот. Завдяки багаторазовому прослуховуванню різних невеликих аудіотекстів, де використовується потрібний для запам’ятовування для Вас час – Ви почнете закладати глибоко в мозок цю часову форму (природним чином/методом). І в подальшому Вам вже не доведеться думати, як сказати щось в цьому періоді – Ви будете робити це майже на автоматі.

ПРАВИЛО 6: Намагайтеся використовувати реальні матеріали

Це правило швидше адресоване тим, хто вже розуміє структуру англійської мови, тобто тим, хто вже пройшов початковий рівень. Якщо Ви вже давно вивчаєте англійську мову і у Вас досі є проблеми з розумінням носіїв мови, то пора переходити повністю на “справжні” матеріали, тобто вчитися за реальними матеріалами, з тих, які використовують самі носії мови.

Справа в тому, що якщо Ви будете постійно читати і слухати адаптований англійський текст, то в реальній розмові з носієм мови, у Вас будуть дуже великі проблеми з розумінням. Бо навряд чи Ви зустрінете того, хто буде також чітко, повільно та стандартизовано говорити, як в підручниках чи CD дисках, які адаптовані спеціально для іноземних студентів.

В реальності ж носії мови використовують багато ідіом, сленгу, різні повсякденні нестандартні фрази, і до того ж у всіх різний темп мовлення.

Тому, після того, як Ви пройшли початковий етап, саме час вивчати англійську за допомогою справжніх матеріалів. Матеріалів, які використовують самі ж носії мови: неадаптовані аудіокниги, фільми чи мультфільми, ТВ програми, анекдоти, новини, статті, іноземні сайти тощо.

ПРАВИЛО 7: Слухайте і намагайтеся відповідати

Велика частина аудіо уроків та курсів побудовані на “listen and repeat” – диктор говорить щось англійською й просить просто намагатися в точності повторювати сказане. Такий метод не дуже підходить більшості з нас, у яких немає можливості щодня практикуватися з живим співрозмовником.

Коли Ви тільки “слухаєте та повторюєте”, Ви не вчитеся думати англійською, Ваші розмовні навички не ростуть. Таким чином, Ви будете довгі роки вивчати англійську, так і не навчившись швидко розуміти співрозмовника, а також будете завжди повільно відповідати на його питання. Необхідно багато живої практики, щоб незабаром навчитися швидко розуміти і відповідати співрозмовнику. І це можна компенсувати, намагаючись відповідати на питання, задані диктором в уроці.

Просто, після того як диктор запитає щось, натисніть на паузу і постарайтеся відповісти в тій же часовий формі, в якій і було питання. Наприклад, диктор говорить “Do you speak English?”, Потім Ви ставите на паузу (так як в даному уроці від Вас вимагають тільки “listen and repeat”) і намагаєтеся відповісти, наприклад, так “Yes, I do. I speak English” або “No, I do not”.

Також Ви можете не чекати питання від диктора, а будувати їх самі. Наприклад, в уроці диктор говорить “I have lived in Moscow since 1990” і просить Вас просто повторити. Але Ви після цього ставите на паузу і придумуєте з цієї пропозиції питання. Наприклад “Have you lived in Moscow since 1990?” або “Who has lived in Moscow since 1990?”. А потім відповідаєте, в різних варіантах “I have lived in Moscow since 1990”, “My brother has live there since 1990”, “I have not live in Moscow since 1990” і так далі і тому подібне.

Даний метод можна застосовувати до будь-яких “живих” текстів: діалогів, новин, в тому числі до казок. Намагайтеся відповідати на одне і те ж питання кожен день – краще запам’ятайте. Головне намагайтеся відповідати по-різному, частіше одним-двома словами, а іноді й цілої фразою. Головне добийтеся автоматизму у відповіді на одне і те ж питання.

Це дуже важливе правило, яке дозволяє майже повністю компенсувати реальну практику зі співрозмовником. Застосовуйте це правило в кожному своєму занятті.

ПРАВИЛО 8: Регулярність занять

Це правило Вам, напевно, і так прекрасно відомо. Просто нагадаємо, що без регулярних занять, хоча б нетривалих (15-30 хв), Ви швидко почнете втрачати освоєння навички, особливо, якщо Ви тільки почали вивчення англійської мови. Це правило відноситься майже до будь-якої нової справи.

Багато, записавшись в якусь школу, вважають (або просто, таким чином, хочуть себе втішити), що трьох занять на тиждень по годину-дві буде цілком достатньо, але це не так. Таким чином можна “осягати” іноземну мову роками, що фактично так і є. Щоб це уникнути й освоїти мову за рік-два (реально і швидше), треба щодня займатися по 30 хвилин мінімум (чим більше часу будете виділяти мові, і чим краще будете займатися, тим швидше освоїте).

Підсумок прочитаного

Ось в принципі і всі основні правила, про які мало де говорять, але які є головними “гальмами” в освоєнні англійської, та й не тільки англійської мови. Не знати, чи навмисне це не говорять (в цілях власної вигоди) чи ні, непевне і те й інше. Але тепер, після прочитання цієї статті, сподіваємося, Ви поміняєте свої погляди на методи вивчення мов й будете освоювати їх набагато, набагато швидше. До речі, зверніть увагу, що всі ці правила тісно пов’язані, мають схожу основу.

Якщо Ви читали статтю уривками, то настійно рекомендуємо прочитати її “від кірки до кірки”, так як в ній максимально докладно (але в той же час коротко) і зрозуміло розібрані поставлені питання.

Щиро бажаємо Вам успіхів у освоєнні потрібної Вам мови. Головне не лінуйтеся, і складіть собі план по вивченню мови, заведіть зошит для занять (в якій на першій сторінці напишіть, великими літерами “Я покорю англійську мову до вільного рівня” або “Я володію англ. мовою вільно” – і переконуйте себе в цьому повторюючи кожен раз), знайдіть відповідні для Вашого рівня матеріали і вперед!

Image 0

Leave a Comment

Your email address will not be published.