english grammar

Чи варто вчити граматику?

Багато успішних поліглотів та досвідчених викладачів іноземних мов сходяться на думці, що відносно добрі знання граматичних правил не гарантують вміння грамотно та красиво будувати свою промову, особливо під час “живого” спілкування з співрозмовником. Вони відзначають, що знання граматики другорядні й висувають на перший план практику: живе та віртуальне (форум, чат) спілкування, прослуховування (дуже!) великого обсягу аудіоматеріалів за участю носіїв мови (аудіокниги, пісні, діалоги на різні теми, новинні рубрики, фільми тощо) та заучування цілих фраз замість окремих слів (правило №1).

Але чому багато поліглотів й деякі популярні викладачі, і лінгвісти (наприклад, доктор Пол Пімслера) прийшли до висновку, що знання граматики другорядне й часто її заучування за допомогою підручників є шкідливим заняттям, особливо для початківців вивчення іноземної мови? Незважаючи на незліченні проведені наукові дослідження та експерименти, присвячені органічному навчання мов, можна спостерігати й деякі факти в повсякденному та історичному житті людини, щоб самому прийти до схожого висновку.

Трохи історії про появу першої граматики

Справа в тому, що кожна мова формувався як засіб спілкування, й правила її використання утворювалися природним чином, тобто мовні звороти будувалися виходячи громадським та звичним (і можливо більш співзвучним) схемами побудови фраз. Тільки через тривалий час (за твердженнями вчених) з появою першої писемності й почали з’являтися перші граматичні правила (спочатку це було схоже на інструкцію за листом). Лише через деякий час стала зароджуватися наука про граматику й її складний тисячолітній шлях розвитку.

Таким чином, малоймовірно, що “ідеальні” знання граматики, а іншими словами теорія дадуть повноцінне знання (в першу чергу “живої”) мови, яка відносно дуже швидко змінюється (особливо в наш час). При цьому активне вивчення граматичних правил (якщо при цьому виключити їх негативному впливу на “юний” мозок початківця), особливо на початковому етапі віднімають багато сил та часто відбивають бажання продовжувати освоювати потрібну й цікаву мову.

Дані твердження не можна сприймати, як сто відсотків правильні та правдиві для кожної мови, проте це, мабуть, відноситься до більшої частини існуючих мов.

Факт з нашого життя

Дитина (немовля) – яскравий приклад органічного вивчення та засвоєння будь-якої мови. Вона досить швидко починає розуміти й говорити мовою, яку постійно чує без вивчення граматики. Тобто, спочатку вона тільки слухає оточуючих людей, “живу” мову. Звичайно, спочатку вона не розуміє, що говорять дорослі (тільки емоції), але в якийсь момент поступово починає розуміти окремі слова та фрази, а після і всю структуру цієї мови.

Але це стосується не тільки маленьких дітей. Людина в будь-якому свідомому віці може так само, як і дитина без заучування граматики швидко освоювати багато мов. Але, на жаль це не дає нам зробити наша рідна мова, вона заважає нам “занурюватися” інше мовне середовище – ми починаємо переводити іноземний діалект на свій рідний, в той час як необхідно намагатися розуміти іноземні слова і фрази на підсвідомому рівні, не роздумуючи й без перекладу на свою рідну мову. З цієї причини процес вивчення другої чи більше мов триває трохи довше. Однак ми можемо піти на хитрість.

Виходить, вчити граматику немає необхідності?

Не варто думати, що вчити граматику в такому випадку абсолютно немає ніякої необхідності. Граматика може стати для дорослої людини хорошою хитрістю, що дозволяє розуміти та освоювати іноземні мовні конструкції набагато швидше та простіше, ніж природним чином.

Нам легше зрозуміти логічну структуру мови завдяки заучування граматики, і тим самим прискорити загальний процес освоєння, ніж намагатися забути або на час “відключити” свою рідну мову й намагатися, як немовля зрозуміти іншу мову природним чином. Але тут головне не поспішати й не вчити в даний момент непотрібні граматичні правила. Найкраще, наприклад, під час читання (і обов’язково паралельно з аудіо-супроводом) дійшовши до певного місця, який незрозумілий й викликає питання, знаходити відповідний розділ граматики й вивчати його рівно настільки, скільки необхідно для прояснення ситуації в досліджуваному тексті. Якщо розділ знайти не вдається, то робимо для себе в робочому зошиті позначку – рано чи пізно цей розділ знайдеться.

Головне не турбуйтеся, якщо під час вивчення граматики (або запам’ятовування слів чи фраз) ви щось не розумієте, плутаєтеся або постійно забуваєте завчене раніше правило. Просто продовжуйте щодня читати, слухати, повторювати (в тому числі граматичні правила) і практикуватися (говорити, писати), намагаючись отримати задоволення від процесу. І дуже скоро результат не змусить себе довго чекати!

Висновок

Можна вивчити граматичні правила від кірки до кірки, але не вміти швидко й правильно будувати відносно прості повсякденні фрази. У той час як можна всього лише практикою (спілкуватися з носіями мови, читати й одночасно слухати живі тексти, розповіді, дивитися мультфільми, серіали тощо), без заучування граматики навчитися будувати складні мовні конструкції й швидко розуміти співрозмовника. Але при цьому не варто нехтувати граматикою, так як “нормоване” заучування граматичних правил дозволяє значно швидше освоїти потрібну мову.

Варто сказати, що мова йшла про побутове, на повсякденному рівні оволодіння іноземною мовою. Якщо Ви лінгвіст, то повноцінне знання граматичних правил освоєного мови – Ваш професійний обов’язок.

Image 0

Leave a Comment

Your email address will not be published.